Design této stránky je viditelný pouze v prohlížečích podporujících standarty, obsah je přistupný všem. Chcete-li stránku vidět správně a s grafickou částí, jak byla projektována, aktualizujte svůj prohlížecí software.
BUDOUCÍ HASIČSKÁ ZBROJNICE
informace o projektu přestavby
vysloužilé kotelny
Od roku 1948 jako požární zbrojnice slouží budova vedle obecního úřadu. Ta už je za tuto dlouhou dobu v několika směrech nevyhovující. Tento problém by měla vyřešit adaptace staré nefunkční kotelny za nádražím na hasičskou zbrojnici.
Projekt na přestavbu byl zhotoven v roce 2007. Adaptace je plánována ve výši cca 24 milionů korun a bude spolufinancována z Operačního programu přeshraniční spolupráce 2007-2013, Česká republika – Polská republika.
Projekt modernizace integrovaného záchranného systému Orlických a Bystřických hor v souvislosti se vstupem do Shengenského prostoru :
Území partnerů projektu leží na hranici České a Polské republiky. Jedná se o horskou oblast, kde je ztížený terén a horší dostupnost při záchraně lidských i jiných životů a majetku. Obce si v tomto území často musí vystačit svými silami se zastaralou a konstrukčně, dnešním požadavkům, nevyhovující technikou. Profesionální hasiči z české strany nesmí přejíždět auty přes hranice do Polska bez odmontování komunikačního zařízení. SDH žádné nařízení nemají, jsou tím pro ně lehčí podmínky a mohou tak rychleji reagovat na živelné a jiné katastrofy. Realizace projektu řeší pořízení 4 hasičských záchranných vozů (Olešnice v O. h, Orlické Záhoří, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie) a 2 motorových stříkaček (Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie). Kudowa Zdrój zamýšlí nákup materiálního a technického vybavení. Na území Rokytnice v O. h. jako „Lead“ partnera dojde k přestavbě staré nefunkční kotelny na hasičskou zbrojnici. Nově vzniklé prostory hasičské zbrojnice budou sloužit jako komunikační centrum při krizovém řízení českých a polských SDH. Rozsah neinvestičních aktivit projektu 2x cvičení a 2x školení SDH pokryje Olešnice v O. h. a Kudowa Zdrój. Téma cvičení "Povodeň s únikem ropných produktů" a "Dopravní nehoda s požárem a následné odstranění chemických látek". Zaměření školení "Poznání věcných, technických prostředků a požární mobilní techniky". V rámci školení bude vytvořena brožura, náklad 1 000 ks (komunikace mezi hasiči na mezinárodní úrovni, česko – polský slovníček, neverbální komunikace). A "Rozšíření znalosti území" včetně setkání a přátelského posezení, které si klade za cíl rozvoj mezilidských vztahů. Součásti přípravy projektu byl vznik česko-polské Dohody, o vzájemné spolupráci a následném využití nabytého majetku, mezi partnery projektu a jednotkami SDH.
Rokytnická část projektu:
Projekt je ke spolufinancování schválený, ale je v pořadí třetím náhradním projektem. Je předpoklad, že se podaří ušetřit na ostatních projektech a finančně bude vykryt i tento projekt. V r. 2013, ale musí být rozhodnuto, že se projekt započne realizovat. Stavět se musí začít nejpozději v r. 2014, s tím, že stavba musí být dokončena do 31.12.2014. Potom už není možné proplatit peníze z EU, neboť končí rozpočtovací období EU 2007-2013. Projekt má i několik dalších českých a polských partnerů, takže je nutné jej realizovat tak jak byl navržen a schválen k spolufinancování z peněz EU.
Nám tedy nezbývá nic jiného než čekat.
|